Rozhovor s lektorkou Petrou

Jak jste se dostala k Hudební škola Yamaha?

Hudbě jsem se věnovala již odmala, zpívala ve sboru, navštěvovala ZUŠ - obor sólový zpěv. Děti mě vždy naplňovaly, když jsem byla malá, měla jsem notýsky pro panenky a hrála si na školu.

Hudební škola YAMAHA je také škola, i když zde neznámkujemePo narození mých dvou nedonošených synů jsem se rozhodovala, zda se vrátit ke svým původním vystudovaným profesím a to chemii a účetnictví. Ani jedno mě ale úplně nenaplňovalo. A tak jsem se rozhodla, že zkusím oslovit paní ředitelku Evu Klesovou, zda bych pro její školu nemohla pracovat. Vše dobře dopadlo a já jsem lektorkou všech předškolních oborů HŠY.

 

Jaké byly vaše začátky?

Začátky byly jako všechny začátky, plné očekávání, obav a také nervozity. To vše mne brzy opustilo a já zjistila, že nejdůležitější je být pro děti v hodině kamarádem a přesto si zachovat určitou autoritu, aby hodiny jak se říká "šlapaly". V začátcích jsem se pochopitelně daleko více připravovala na určité věci, daleko déle než nyní. Praxe člověku pomůže. Na protiváhu tomu však mohu říci, že i po dlouhé praxi má lektor stále co zlepšovat. A hlavně děti nejsou stroje, takže u každého platí něco jiného - je potřeba neustále si k nim hledat cesty.

 

Vaše nejhezčí vzpomínka?

Moji žáčci mi přináší spoustu pěkných vzpomínek. S každým novým rokem mám nové dětičky, které mě potěší tím, jak se vyvíjí a co za školní rok všechno dokážou. Nejlépe se vzpomíná na děti, které vidíte, jak od Robátek přešly přes První krůčky k hudbě a staly se z nich děti z Rytmických krůčků. Je to období 5 - 6 let, kdy můžete děti každý týden potkávat a tak se vaše vazby propojí na dlouhou dobu.

Kdybych však měla vybrat jednu jedinou vzpomínku, tak vede takhle:

Celodenní odměnou lektorce je když přijde žáček po měsíci, nic nezapomene a navíc když odchází, tak se na ni vrhne a dá ji pusu na tvář. Člověk si řekne, že za tyhle okamžiky ta práce stojí. - takhle hezky mě odměnil Pepíček Tichý

 

Který z maskotů je Vám nejmilejší?

Já osobně se úplně k žádnému maskotovi nekloním, všichny mají svůj význam jak pro nás lektora, tak pro děti.

Robíka děti mají na mazlení a i když odrostou, tak když ho vidí, vrhají se po něm a přitulí se.

Méďu mají děti jako kamaráda, který s nimi rád zpívá a Jája, tu rádi budí a i uspávají. Vždy když řeknu, že teď budeme budit Jáju, tak se děti vrhají do prostoru ke košíku, často se předhánějí, kdo ji vyndá nebo naopak uloží do postýlky.

 

Který z oborů učíte nejraději a proč?

Nejraději pochopitelně učím První krůčky k hudbě, v tomto oboru si s dětmi tzv. "nejvíce vyhraji". 

Ráda však učím i Rytmické krůčky, kde se z dětí, které si hrají, stávají postupně muzikanti, kteří začínají nejen umět hrát na flétnu, ale rozeznávat noty a tóny, konkrétní rytmus. I přesto, že je hravou formou naučíme v tomto oboru spoustu muzikantských dovedností.

A abych neopomenula na Robátka, tak na této hodině mám ráda pohodu, která zde panuje, když jsou děti maličké. Nejprve děti leží a my máme pomocí hudby možnost se s nimi mazlit, masírovat je, houpat. Když nám trochu povyrostou, tak se začnou po místnosti tzv. hemžit a nakonec nám utečou třeba právě do dalšího kurzu - Prvních Krůčků.

 

Jakým způsobem Vás Yamaha změnila?

Jestli mě Yamaha změnila, by dokázalo nejlépe posoudit asi mé okolí, můj manžel a moji synové. Já osobně si myslím, že s větší praxí mám o dětech větší znalosti nejen o jejich vývoji, ale také o jejich chování v daných situacích. Doufám, že mě Yamaha naučila větší trpělivosti, protože tu děti občas opravdu potřebují. Musím počkat, až mi odevzdají nástroj i přesto, že se jim třeba nechce. 

 

Jak jednoduše byste popsala, proč by měly maminky tyto kurzy navštěvovat?

Proč navštěvovat naše hudební kurzy?? Pro všestranný rozvoj dítěte - nejen hudební, ale i sociální a motorický. To vše v našem kurzu maminky najdou. Hudbu, pohyb, rytmizaci, výslovnost a nejen to. Viděla jsem, jak se zde sešly maminky, ze kterých se nakonec staly dobré kamarádky.

 

Co bych Hudební škole YAMAHA popřála?

Spoustu spokojených dětí a maminek, které se k nám budou rádi vracet se svými dalšími dětmi, a nebo nás velice rádi doporučí svým známým a kamarádkám, jelikož to je pro nás všechny lektory tou největší odměnou za naši práci.